Nawigacja

Aktualności

Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej w Wielkiej Brytanii – 3–5 maja 2024

W dniach 3–5 maja 2024 roku w Wielkiej Brytanii przebywa delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, której przewodzi zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski.

Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Londynie – 3 maja 2024. Fot. Mateusz Niegowski (IPN)
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Londynie – 3 maja 2024. Fot. Mateusz Niegowski (IPN)
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Londynie – 3 maja 2024. Fot. Mateusz Niegowski (IPN)
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Londynie – 3 maja 2024. Fot. Mateusz Niegowski (IPN)

Pierwszego dnia zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Agnieszka Jędrzak oraz Iwona Golińska, założycielka i prezes Stowarzyszenia Polish Sue w Wielkiej Brytanii przybyli pod Pomnik Katyński znajdujący się w dzielnicy Gunnersbury w Londynie, aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i złożyć wieńce.

Pierwszym upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej w Europie Zachodniej był pomnik odsłonięty 18 września 1976 r. na cmentarzu Gunnersbury. Pomnik ma formę czarnego obelisku. Jest wysoki na 6,5 metra. Umieszczono na nim inskrypcję w języku polskim i angielskim. Nad nią wyryto godło polski otoczone drutem kolczastym i napis Katyń 1940.

Polecamy:

Tego samego dnia delegacja IPN spotkała się z dr. Markiem Laśkiewiczem prezesem londyńskiego Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Spotkanie dotyczyło przyszłej współpracy oraz projektu związanego z historią Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W siedzibie POSK prezentowana jest wystawa Szlaki Nadziei. Odyseja wolności o losach Polaków w czasie II wojny światowej. 

Dr Dobrosława Platt dyrektor polskiej biblioteki POSK oprowadziła zebranych po księgozbiorze. 

Założona w 1942 roku, ta znacząca polska biblioteka za granicą skupia się na gromadzeniu dzieł emigracyjnych. Jej zbiory obejmują literaturę emigracyjną i krajową z zakresu humanistyki, a także polonika, dzieła związane z Josephem Conradem, rękopisy, archiwa osób i organizacji emigracyjnych, czasopisma zarówno emigracyjne, jak i krajowe, biuletyny, informacje organizacji emigracyjnych, wydawnictwa niezależne, mapy, nuty, fotografie, obrazy oraz rysunki.

4 maja zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski wraz z dyrektorem Biura Współpracy Międzynarodowej Agnieszką Jędrzak, w towarzystwie marynarzy z Okrętu-Muzeum ORP „Błyskawica” oraz Iwony Golińskiej, założycielki i prezes Stowarzyszenia Polish Sue w Wielkiej Brytanii złożyli kwiaty na cmentarzu Kingston Cemetery w Portsmouth przed pomnikiem upamiętniającym 212 polskich żołnierzy biorących udział w Powstaniu Listopadowym w latach 1830–1831.

Na cmentarzu Kingston Cemetery w Portsmouth, stoi pomnik dedykowany 212 polskim żołnierzom, którzy brali udział w Powstaniu Listopadowym (1830–1831) i stanowili pierwszą falę polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii. Monument składa się z trzech tablic, centralna tablica zawiera imienną listę 212 żołnierzy, którzy przybyli z Gdańska do Portsmouth w 1834 roku, tablica po prawej stronie przedstawia ilustrację powstańców, którzy dotarli do Portsmouth, a także zawiera napis upamiętniający ich trudy walki z rosyjskim najeźdźcą i trzyletnie uwięzienie w Prusach, natomiast tablica po lewej stronie prezentuje żołnierza 4 pułku piechoty liniowej Królestwa Polskiego. Nad wszystkimi tablicami widnieje krzyż Virtuti Militari, a pod nimi informacja o wsparciu udzielonym przez mieszkańców Portsmouth przybyszom z Polski w ich walce o wolność.

Po południu w The D-Day Story Museum w Portsmouth odbyła się kolejna edycja „Dni ORP Błyskawica”, podczas których zebrani uczcili 82. rocznicę obrony Cowes i East Cowes przez ORP Błyskawica przed atakami niemieckiej Luftwaffe oraz 80. rocznicę D-Day, w którym ORP Błyskawica brał udział w ramach sojuszu przeciwko Niemcom.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej.

Na początek głos zabrał zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski, który przypomniał krótko historię ORP Błyskawica i jej znaczenie w obronie miasta Cowes.

„Błyskawica” to okręt niezwykły. W latach 1939–1945 jego dowódca i załoga pokazali, co oznacza kunszt i wyszkolenie polskich marynarzy. Wiele akcji bojowych, zakończonych sukcesem operacji desantowych i „zwykłego” udziału w osłonie konwojów to najlepsze potwierdzenie. Los dla „Błyskawicy” był łaskawy, czyniąc z niej okręt muzeum, co roku odwiedzany przez tysiące zainteresowanych jej historią osób – powiedział dr hab. Karol Polejowski.

Następnie odbyła się projekcja filmu „Błyskawica Wierny Okręt”.

Wydarzenie zakończyło się przedstawieniem dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły im. Powstańców Listopadowych oraz wręczeniem dyplomów pamiątkowych. 

Po oficjalnej części Ross Fairbrother General Manager at The D-Day Story Museum – Portsmouth City Council oprowadził delegacje IPN po wystawach w muzeum D-Day. Spotkanie dotyczyło przyszłej współpracy oraz projektu związanego z losami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

Muzeum D-Day, znajdujące się w Portsmouth w Wielkiej Brytanii, jest placówką poświęconą jednemu z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej – lądowaniu aliantów w Normandii, które miało miejsce 6 czerwca 1944 roku. Jest to jedyna taka instytucja w Wielkiej Brytanii, która kompleksowo opowiada historię Dnia D i Bitwy o Normandię. W muzeum można zobaczyć różnorodne eksponaty, które przedstawiają zarówno aspekty militarne, jak i cywilne tych wydarzeń. Jednym z najważniejszych eksponatów jest „Overlord Embroidery”, czyli imponujący haft mierzący 83 metry długości, opowiadający historię operacji Overlord od przygotowań po zwycięstwo. Haft jest odpowiedzią na słynny „Tkanina z Bayeux” i jest jednym z najdłuższych dzieł tego typu na świecie. Muzeum oferuje również interaktywne wystawy, dzięki którym zwiedzający mogą lepiej zrozumieć zarówno skalę operacji, jak i indywidualne doświadczenia osób zaangażowanych w te historyczne wydarzenia. Przez swoje edukacyjne misje, muzeum stara się przekazać kolejnym pokoleniom wiedzę o ofiarach i bohaterstwie, które miały miejsce podczas Dnia D.

5 maja 2024 roku na głównym deptaku miasta Cowes odbyły się obchody upamiętniające Polaków, którzy brali udział w obronie Isle od Wight w 1942 r. Na moment skrawek ziemi Wielkiej Brytanii został zalany morzem biało-czerwonych flag. Po wspólnej modlitwie mieszkańcy wraz z Polonią i przedstawicielami polskich władz i instytucji oddali hołd Polakom, którzy ramię w ramię z sojusznikami bronili angielskiego terytorium. Na koniec uroczystości zebrani złożyli wieńce i kwiaty przed tablicą upamiętniającą te wydarzenia. Podczas obchodów na placu w Cowes wybrzmiały hymn polski, francuski oraz brytyjski.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. burmistrz Cowes John Nicholson, attaché obrony przy Ambasadzie RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej gen. bryg. Michał Sprengel, założycielka i prezes Stowarzyszenia Polish Sue w Wielkiej Brytanii Iwona Golińska, członkowie rady miasta Cowes, przedstawiciele instytucji polonijnych w UK oraz licznie przybyła Polonia.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali zastępca prezesa dr hab. Karol Polejowski oraz dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Agnieszka Jędrzak.

do góry